Ճաշարաններու եւ սրճարաններու սեփականատէրերու սենտիքան հրապարակեց հետեւեալ հաղորդագրութիւնը. «Լիբանանի ինքնութեան պահպանման մտահոգութենէն մեկնելով, մասնաւորաբար զբօսաշրջութեան եւ սրճարանային ոլորտին մէջ, որ կը կազմէ Լիբանանի քաղաքակիրթ եւ մշակութային դէմքը, Լիբանանի ճաշարաններու, սրճարաններու, գիշերային ակումբներու եւ հրուշակեղէնի սեփականատէրերու սենտիքան բոլոր զբօսաշրջային հաստատութիւններու, ճաշարաններու, սրճարաններու սեփականատէրերուն կոչ կ՛ուղղէ` սնունդի եւ խմիչքի ճաշացուցակներուն վրայ, ինչպէս նաեւ տարբեր գովազդային նիւթերուն մէջ «Թրքական սուրճ» անուան փոխարէն օգտագործելու «Լիբանանեան սուրճ» անուանումը, ինչպէս նաեւ յաճախորդներու հետ ամէնօրեայ հաղորդակցութեան ընթացքին իրենց աշխատակիցներուն եւ աշխատողներուն տեղեկացնել այս անուանումին մասին:
«Այս ոճով պատրաստուած սուրճը դարձած է լիբանանեան առօրեայ ժառանգութեան մաս եւ մեր մշակութային ինքնութեան տարր, որ մենք կը գնահատենք եւ կ՛ուզենք ցուցադրել այցելուներուն եւ զբօսաշրջիկներուն: Սենտիքան կը հաստատէ, որ այս նախաձեռնութիւնը կը համընկնի հիւրընկալութեան ոլորտին մէջ ազգային գերազանցութեան խթանման` համապատասխան Լիբանանի եզակի մշակութային եւ զբօսաշրջային բնոյթի ընդգծման:
«Թէեւ սենտիքան կոչ կ՛ուղղէ բոլոր գործընկերներուն արձագանգելու այս միտումին, անունի միաւորումը կը նկատէ հիմնարար քայլ, որ կ՛արտայայտէ հպարտութիւն ազգային ինքնութեան եւ լիբանանեան ժառանգութեան նկատմամբ»: