Հայաստանի Արեւմուտքին մերձեցումը Մոսկուա-Երեւան յարաբերութիւններուն համար նոր մարտահրաւէրներ կը ստեղծէ: «Սփութնիք Արմենիա» կը հաղորդէ, որ այս մասին յայտարարած է Հայաստանի Հանրապետութեան մէջ Ռուսիոյ դեսպան Սերկէյ Քոփիրքին:
Դիւանագէտը նշած է, որ Հայաստանը իր արտաքին քաղաքական կապերուն առումով լայն բազմազանացման քաղաքականութիւն կը վարէ, եւ այդ քաղաքականութեան նշանակալի տարրը արեւմտեան երկիրներու, Եւրոպական Միութեան եւ Միացեալ Նահանգներու հետ մերձեցումն է:
«Մենք գիտենք, թէ Եւրոպական Միութիւնը այժմ թշնամական քաղաքականութիւն կը վարէ Ռուսիոյ նկատմամբ եւ, ընդհանուր առմամբ, իր գործընկերներուն տալով բացայայտ ազդանշան, թէ անոնք պէտք է աջակցին այդ քաղաքականութեան, ներառեալ պատժամիջոցները: Ի հարկէ, ասիկա նոր մարտահրաւէրներ կը ստեղծէ մեր յարաբերութիւններուն համար եւ երկու կողմերէն կը պահանջէ շատ ողջամիտ, հաւասարակշռուած եւ իմաստուն մօտեցում, ինչպէս նաեւ ռազմավարական հեռատեսութիւն», ըսած է Քոփիրքին` «Ռոսիա 24» պատկերասփիւռի կայանէն:
Ան աւելցուցած է, որ այդ ամէնը կը պահանջէ, որ երկու երկիրներու յարաբերութիւնները յարմարին նոր իրողութիւններուն:
Դեսպանը նաեւ նշած է, որ Մոսկուա պատրաստ է քննարկելու Ռուսիոյ «Թրամփի ուղի» նախագիծին միանալու կարելիութիւնը` յատկապէս հաշուի առնելով Ռուսիոյ եւ Հայաստանի գործակցութիւնը երկաթուղային ոլորտի զարգացման գործին մէջ:
Քոփիրքինի համաձայն, Ռուսիա ուշադիր կը հետեւի, թէ «Թրամփի ուղի` յանուն միջազգային խաղաղութեան եւ բարգաւաճման» նախագիծին շուրջ ի՛նչ տեղի կ՛ունենայ: