17 փետրուարին Աւստրիոյ Սանքթ Փէօլթըն քաղաքին մէջ իր աշխատանքները սկսաւ Եպիսկոպոսաց հաւաքը, որուն կը մասնակցէին Հայաստանեայց առաքելական սուրբ եկեղեցւոյ Ամենայն հայոց կաթողիկոսութեան քսանհինգ արքեպիսկոպոսներ եւ եպիսկոպոսներ, ներառեալ Երուսաղէմի եւ Կոստանդնուպոլսոյ Հայոց պատրիարքութիւններէն բարձրաստիճան հոգեւորականներ:
Առաւօտեան ժողովականները մասնակցեցան Արեւագալի ժամերգութեան: Հոգեւոր խորհրդածութենէ եւ աղօթական առանձնացումէ ետք յետմիջօրէին սկսաւ հաւաքը:
Եպիսկոպոսաց հաւաքին բացումը կատարուեցաւ Տէրունական աղօթքով, որուն յաջորդեց միասնութեան մասին Պօղոս առաքեալի` եփեսացիներուն ուղղուած նամակէն ընթերցումը: Ապա ժողովականներուն հայրական իրենց խօսքն ու պատգամը առցանց յղեցին Ամենայն հայոց Գարեգին Բ. կաթողիկոսը եւ Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Արամ Ա. կաթողիկոսը:
Այնուհետեւ մասնակիցներուն իրենց ուղերձը յղեցին նաեւ Երուսաղէմի հայոց պատրիարք Նուրհան արք. Մանուկեան եւ Կոստանդնուպոլսոյ հայոց պատրիարք Սահակ արք. Մաշալեան:
Օրակարգի քննարկումէն եւ հաստատումէն ետք ընտրուեցաւ դիւանը` վարելու Եպիսկոպոսաց հաւաքի հետագայ աշխատանքները:
Նոյն օրը Սանքթ Փէօլթընի մայր տաճարին մէջ եպիսկոպոսներուն մասնակցութեամբ տեղի ունեցաւ Երեկոյեան ժամերգութիւն, որուն առիթով անոնց իր ողջոյնի խօսքը յղեց կաթողիկէ եկեղեցւոյ Սանքթ Փէօլթընի թեմի առաջնորդ Ալոյիս եպիսկոպոս Շվարց: