Aztag Daily - Ազդակ Օրաթերթ
«Դատապարտեալները Լիբանանէն Տեղափոխելու Համաձայնութիւնը Արդիւնք Է Երկու Երկիրներուն Միջեւ Յարաբերութիւններու Հասունացումը Արտացոլացնող Գործընկերութեան» Կ՛ըսէ Սուրիոյ Արդարադատութեան Նախարարը
| Լիբանանեան
Սուրիոյ արդարադատութեան նախարար Մզհեր Ուէյս յայտնեց, որ ուրբաթ օր կնքուած սուրիացի դատապարտեալները Լիբանանէն իրենց երկիր տեղափոխելու շուրջ համաձայնութիւնը «արդիւնք է դիւանագիտական եւ արդարադատական աշխուժ հոլովոյթի, ինչպէս նաեւ երկու երկիրներուն միջեւ յարաբերութիւններու հասունացումը արտացոլացնող գործընկերութեան»: Ան այս մասին յայտնեց Սուրիոյ պետական ՍԱՆԱ լրատու գործակալութեան հետ զրոյցի ընթացքին:
«Այս համաձայնութիւնը ուղղակի մարմնաւորումն է Սուրիոյ նախագահ Ահմետ Շարհի ցուցմունքին` հետեւելու կացութեանը սուրիացի քաղաքացիներուն, ուր որ ալ անոնք գտնուին», ըսաւ Ուէյս:
«Համաձայնութեան պատրաստութիւնը կատարուեցաւ արդարադատական հասարակաց թեքնիք յանձնախումբի մը ճամբով, որ բարձր թափանցիկութեամբ ու արհեստավարժութեամբ գործեց», նշեց ան:
Սուրիոյ արդարադատութեան նախարարը բարձր գնահատեց լիբանանեան արդարադատութեան դերը` բարդ թղթածրարներու կարգաւորման արագացման մէջ:
«Այս ձեռքբերումը առաջին եւ հիմնական քայլ մըն է կացութիւնը լուծելու Լիբանանի մէջ դատապարտուած սուրիացիներուն, որոնք երկար ատեն մնացած են բանտերուն մէջ, եւ անոնց թղթածրարները արդարադատական առումով ամէնէն բարդն էին», նշեց նախարարը:
«Այս համաձայնութեամբ աշխատանքը պիտի չդադրի, որովհետեւ արդարադատական եւ թեքնիք հասարակաց յանձնախումբը պիտի շարունակէ իր ժողովներն ու առաքելութիւնը` հետեւելու համար մնացեալ սուրիացի կալանաւորներու կացութեան եւ մանրակրկիտ կերպով սերտելու անոնց թղթածրարները` ապահովելու համար անոնց իրաւական իրաւունքները` ճամբայ հարթելու համար ապագային հասնելու համապարփակ յաւելեալ համաձայնութեան մը, որ կը կարգաւորէ առնչակից տարբեր կողմերը», ըսաւ Սուրիոյ արդարադատութեան նախարարը:
Սուրիոյ արտաքին գործոց նախարար Ասաատ Շիպանի իր կարգին շնորհակալութիւն յայտնեց լիբանանեան կառավարութեան եւ հանրապետութեան նախագահ Ժոզեֆ Աունին` սուրիացի բանտարկեալներու թղթածրարին մէջ արդիւնաւէտ գործակցութեան եւ համաձայնութեան կնքման համար:
«Այս քայլը պատմական փուլ մըն է վերջ տալու մեր ժողովուրդը մտատանջող այդ թղթածրարին եւ մեկնարկ մըն է ռազմավարական տոկուն յարաբերութիւններու, որոնք կը ծառայեն երկու եղբայրական երկիրներու ժողովուրդներու շահերուն», նշեց սուրիական դիւանագիտութեան պետը:
Ան բարձր գնահատեց Սէուտական Արաբիոյ, Քաթարի եւ Ֆրանսայի ցուցաբերած մեծ աջակցութիւնը «այս մարդասիրական թղթածրարի բարեյաջող կարգաւորման համար»:
Պասիլ. «Մեր Պայքարը Գոյութեան Եւ Լիբանանեան Որոշումին Պաշտպանութեան Համար Է»
Այցելելով Հարաւային Լիբանան. Սալամ. «Պետութեան Գերիշխանութիւնը Նաեւ Պատասխանատուութիւն Է Ժողովուրդին Ու Անոր Խնդիրներուն Նկատմամբ»
Խազեն. «Պահանջուածը Իսկական Բարեկարգում Է,  Որ Սահմանափակ Եկամուտ Ունեցող Քաղաքացիին  Բեռը Ծանրացնող Տուրքերու Յաւելման  Դիմելու Վրայ Չէ Հիմնուած»
Լիբանանեան
Խազեն. «Պահանջուածը Իսկական Բարեկարգում Է, Որ Սահմանափակ Եկամուտ Ունեցող Քաղաքացիին Բեռը Ծանրացնող Տուրքերու Յաւելման Դիմելու Վրայ Չէ Հիմնուած»