Միջդպրոցական Գծագրութեան Մրցանք` Կազմակերպութեամբ Համազգայինի «Թորոս Ռոսլին» Կերպարուեստի Դպրոցին

Համազգայինի «Թորոս Ռոսլին» կերպարուեստի դպրոցին կազմակերպութեամբ` ամէնամեայ միջդպրոցական գծագրութեան մրցանքը տեղի ունեցաւ շաբաթ, 6 ապրիլ 2019-ին, Համազգայինի «Լեւոն Շանթ» մշակութային կեդրոնին մէջ:

Մրցանքին իրենց մասնակցութիւնը բերին տարիքային երեք խումբերու բաժնուած (6-8, 9-12, 13-16 տարեկան) 44 մանուկներ եւ պատանիներ:

Այս տարուան մասնակից դպրոցներն էին` Ազգային միացեալ վարժարանը, Ազգային Եղիշէ Մանուկեան քոլեճը, Այնճարի Ազգային Յառաջ-Գալուստ Կիւլպէնկեան վարժարանը, Հայ կաթողիկէ Մեսրոպեան բարձրագոյն վարժարանը,  Հայ կաթողիկէ Ս. Հռիփսիմեանց բարձրագոյն վարժարանը, Հայ կաթողիկէ Ս. Խաչ-Հարպոյեան բարձրագոյն վարժարանը, Հայ կաթողիկէ Սրբուհի Ագնէս վարժարանը, Հայ աւետարանական քոլեճը, Հայ աւետարանական կեդրոնական բարձրագոյն վարժարանը, Համազգայինի Մ. եւ Հ. Արսլանեան Ճեմարանը, ՀԲԸՄ-ի վարժարանները, Ռաուտայի Մխիթարեան վարժարանը, Հայ աւետարանական Շամլեան-Թաթիկեան վարժարանը, Սահակեան-Լ. Մկրտիչեան վարժարանը եւ Վահան Թեքէեան վարժարանը:

Մրցանքը սկիզբ առաւ առաւօտեան ժամը 10:00-ին, երբ 6-8 եւ 9-12 տարեկան մանուկներն ու պատանիները կազմ ու պատրաստ իրենց մատիտներով եւ ներկերով  սկսան գծել իրենց սահմանուած նիւթը:

Ապա,  կէսօրուան ժամը 12:00-ին 13-16 տարեկան մեծահասակները գործի անցան:

Բոլորին մօտ զգալի էր լրջութիւնն ու խանդավառութիւնը:

Երեկոյեան ժամը 5:00-ին բոլոր մասնակիցներուն գործերը ցուցադրուած էին «Լեւոն Շանթ» կեդրոնի «Գ. եւ Հ. Արմէնեան» սրահին մէջ, ուր ծնողներն ու բարեկամները առիթ ունեցան դիտելու եւ գնահատելու փոքրիկ արուեստագէտներուն աշխատանքները:

«Թորոս Ռոսլին» կերպարուեստի դպրոցի պատասխանատու Վազգէն Մուղալեան հակիրճ բացատրողական մը տալէ ետք ձեռնարկին պատրաստութեան, գործերու զտումին եւ մրցանակաբաշխութեան մասին, բեմ հրաւիրեց Համազգայինի գեղարուեստի դպրոցներու տնօրէն Թամար Սնապեան-Սուրճեանը, որ  ըսաւ, թէ ապրիլ ամսուան զուգադիպող այս մրցանքը յատուկ պատգամ մըն է ուղղուած թշնամի թուրքին, թէ մենք մշակոյթով յաղթած ենք արդէն:

Ան շնորհակալութիւն յայտնեց մասնակից աշակերտներուն, ծնողներուն, գծագրութեան ուսուցիչներուն եւ դպրոցներու տնօրէնութեանց` իրենց գործակցութեան համար:

Այնուհետեւ Վազգէն Մուղալեան բեմ հրաւիրեց հանրաճանաչ եւ վաստակաւոր արուեստագէտ, «Թորոս Ռոսլին» կերպարուեստի դպրոցի քանդակագործութեան ուսուցչուհի Կիւլէն Տէր Պօղոսեանը, որ փոխանցեց իր սրտի խօսքը: Վերջինս փափաք յայտնեց, որ փոքրիկները շարունակեն զարգացնել իրենց ձիրքերը եւ անպայման հետեւին արուեստի` ընտրելով իրենց նախասիրած արուեստի ճիւղը` իբրեւ կեանքի ասպարէզ:

Բոլոր աշակերտները ստացան մասնակցութեան հաստատագիրներ, իսկ  առաջին, երկրորդ եւ երրորդ հանդիսացողները ստացան «Թորոս Ռոսլին» կերպարուեստի դպրոցի 2019-2020 տարեշրջանի ուսման թոշակներ`  համապատասխան զեղչերով: Նշենք, որ դատական կազմը բաղկացած էր «Թորոս Ռոսլին» կերպարուեստի դպրոցի ուսուցիչներէն, իսկ դպրոցի սաները մասնակցութիւն չէին ունեցած սոյն մրցանքին, կազմակերպիչ կողմ ըլլալով:

Այս առիթով Համազգայինի Լիբանանի Շրջանային վարչութիւնը յաջորդ տարեշրջանի վերամուտին գծագրական պիտոյքներ պիտի տրամադրէ այն  մրցանակակիրներուն  եւ հաստատագիր ստացած  աշակերտներուն, որոնք պիտի արձանագրուին «Թորոս Ռոսլին» կերպարուեստի դպրոց:

Մրցանքին արդիւնքները ստացան հետեւեալ պատկերը.

Ա.- Առաջին խումբ` 6-8 տարեկան, առաջին հանդիսացաւ Վանի Նորշահեան (Հայ աւետարանական քոլեճ), երկրորդ հանդիսացաւ Իզապէլ Ատուրեան (Ազգային միացեալ վարժարան), երրորդ հանդիսացաւ Աննա Կիւրիւնլեան (Մ. եւ Հ. Արսլանեան ճեմարան):

Բ.- Երկրորդ խումբ` 9-12 տարեկան, առաջին հանդիսացաւ Լիւսի Գասեմճեան (Հայ կաթողիկէ Մեսրոպեան բարձրագոյն վարժարան), երկրորդ հանդիսացաւ Նաթէլ Հաւաթեան (Ազգային Եղիշէ Մանուկեան քոլեճ), երրորդ հանդիսացաւ Մանուէլ Պորանեան (Վահան Թեքէեան վարժարան):

Գ.- Երրորդ խումբ` 13-16 տարեկան, առաջին հանդիսացաւ Վառակ-Նարեկ Մանուկեան (Մ. եւ Հ. Արսլանեան ճեմարան), երկրորդ հանդիսացաւ  Փաթիլ Աքանճեան (Հայ կաթողիկէ Մեսրոպեան բարձրագոյն վարժարան), իսկ երրորդ հանդիսացան  Նաթալի Պետիկեան (Ազգային միացեալ վարժարան) եւ Սինթիա Դարբինեան (Հայ կաթողիկէ Սրբուհի Ագնէս վարժարան):

 

Share This Article
CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)